close

02:20
В горнилі науки

В горнилі науки

Інтерв’ю з деканом ФМІП Сіверсом Валерієм Анатолійовичем. Інтерв’ю записав доцент кафедри культурології Братусь І.В.

 

І.Б.: Сьогодні закінчилася Міжнародна конференція «Дні науки – 2009». В різних джерелах подаються різні її найменування. Чим це викликано?

В.С.: «Дні науки - 2009» - це масштабний науковий проект, що ввібрав у себе науково-практичні конференції в Україні під егідою широкого залучення досвідчених і починаючих науковців, а також студентів з нашої держави та близького зарубіжжя. Відомо, що наукова активність сьогодні має в носити системний характер – саме структура «Днів науки» передбачає ефективне залучення провідних модераторів та початківців у спільному дискурсі. При цьому акцент робиться на досвідчених вчених, оскільки вони становлять кістяк наукового потенціалу нації.

І.Б.: Якими є пріоритети конференції «Полікультуротворча діяльність -2009»?

 

В.С.: В першу чергу конференція покликана згуртувати наукові кадри навколо актуальних питань сьогодення та історії. Безумовно, що й перспективні питання не залишаються поза увагою – ми повинні вміти прогнозувати зрушення в житті людства. Саме високий науковий старт передбачає високу концентрацію доповідей на конференції, що стала мірилом наукової активності в структурних підрозділах ФМІП. Не хочеться абсолютизувати цю конференцію, але історично вона не тільки довела свою життєздатність, але й вже скоректована відповідно саме до рівня сучасних стандартів міжнародних науково-практичних заходів такого характеру.

 

І.Б.: Якщо я Вас правильно зрозумів, то в конференції акцент зроблено саме на «високий старт». А як же «низький старт» - робота студентів?

 

В.С.: Безумовно, високі показники можуть бути розмиті початківцями. Але змішання різних за рівнем пластів дослідження викликає дискомфорт у всіх причетних сторін. Тому доцільно було розвести студентську й «дорослу» науку. При цьому зберігається формат участі молодих вчених – людей свідомих свого майбуття в форматі глибоких досліджень. В конференції заявлено 25 докторів наук та 12 студентів. Ясна річ, що докторів наук в житті набагато менше, ніж студентів. Просто конференція не передбачає стати «дзеркалом» наукового життя, вона дає можливість включитися в науку майбутнім аспірантам. Саме вони, як правило, маються під словом «студент». Наведу лише декілька прикладів. Доповіді студентів ФМІП Ані Борецької та  Наталії Чернишової пройшли жорсткий відбір на Міжнародній конференції «Ломоносов -2009», що буде відбуватися в квітні в Москві. І ці студентки будуть представляти наш університет там. Наталія Довгопол, нещодавно повернулася з США, куди їздила по результатам престижного журналістського конкурсу. Все це вказує на те, що студенти представлені найкращими й найактивнішими представниками.

І.Б.: Яким чином структура конференції відповідає науковому поступу ІМВ?

В.С.: Мова не  може йти про повний збіг наукової роботи ІМВ та конференції. Сам міжнародний проект «Дні науки-2009» передбачає наявність двох партнерських конференцій «Полікультуротворча діяльність» (НАУ, ІМВ) та «Мікрокосмос людини-творця в макрокосмосі суспільства» (Академія мистецтв України, Інститут проблем сучасного мистецтва). Відповідно до цього здійснювалася фахова координація доповідей. Кістяком «Полікультуротворчої діяльності» стала плідна робота ФМІП – секції комбіновано представлені фахівцями нашого університету та запрошеними з інших установ.  Відповідно до внутрішньої специфіки ФМІП було виділено три напрямки: «ФІЛОСОФІЯ», «ФІЛОСОФІЯ КУЛЬТУРИ. КУЛЬТУРОЛОГІЯ» ТА «МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ». В свою чергу напрям «Філософія» був представлений двома секціями: «Сучасна наука у дзеркалі філософії» та «Етика». Напрямок «Філософія культури. Культурологія» також був розподілений на дві секції: «Світова культура. Українська культура» та «Країнознавство. Міжнародний туризм». Відповідно науковий напрям «Міжнародні відносини» був представлений секцією «Міжнародні відносини та інформаційна безпека». Фактично, викладачі всіх кафедр ФМІП мали можливість взяти участь у роботі конференції.

І.Б.: Організація та проведення конференції такого масштабу вимагає неабияких фінансових і людських ресурсів. Як вирішувалося це питання?

В.С.: НАУ – потужна організація, що може на достатньому рівні здійснювати такі міжнародні проекти, як «Дні науки». В якості ресурсів організація конференції отримала поліграфічне, готельне та аудиторне забезпечення. При цьому всі гості проживали за власний рахунок – ми лише запропонували прийнятні умови перебування та харчування. Відповідно до кадрового забезпечення, то нікому не секрет, що на ФМІП працюють фахівці високого рівня -  використовувати їхній потенціал і покликані подібні наукові конференції. Керівництво НАУ та ІМВ виявило підтримку з усіх питань стосовно конференції – це викликано розумінням того, що подібні проекти значно піднімають міжнародний престиж НАУ та сприяють підвищенню рівня викладачів.

Щодо концептуальної організації конференції «Полікультуротворча діяльність», то осередком її традиційно залишається кафедра культурології. Хочу відзначити клопітку й наполегливу працю доцента кафедри культурології Ромоненкової Ю.В. – саме вона взяла на себе значну частку роботи по організації та проведенню конференції, та додати інших, зокрема дирекцію ІМВ й Жалобу І.В., Кривошею Г.П., Ржевську Н.Ф., Кротюк С.Ф.,  Чобітка М.Г., Рейду О.О., Настенко Л.Г.,  Рогожу М.М., Пестушко В.Ю., Братуся І.В. та  інших.

І.Б.: Список учасників конференції доволі широкий по тематиці та географії. Які технічні новації сприяли проведенню конференції?

В.С.: Сьогодні все більш технічних новацій поліпшують роботу науковців – онлайн конференції сприяють міжнародній співпраці, онлайн реєстрація забезпечує високотехнологічну базу проведення конференції тощо. Але застосування конференції онлайн та електронна реєстрація – це недалеке майбутнє нашої конференції. Серед технологічних факторів сьогоднішнього дня – створено та підтримується сайт конференції www.dninauki2009.narod.ru . На сайті наявна свіжа інформація, програма конференції, статистика учасників, вимоги до тез, контактна інформація тощо.  В цьому році нами вперше здійснено використання географічних тегів учасників за допомогою програми Google Maps. Це доволі перспективна технологія – згодом вона має стати своєрідною базою наукових досліджень з прив’язкою до тематики та місцевості.

І.Б.: Дякую Вам за інтерв’ю та бажаю успіхів у проведенні наступних конференцій.

В.С.: Дякую.

Просмотров: 627 | Добавил: 1976 | Рейтинг: 0.0/0