close

23:57
Церква Вірних Рідної Української Національної Віри (РУНВіра)

Церква Вірних Рідної Української Національної Віри (РУНВіра)
Маріанна Бондарькова, Геннадій Гоменюк

ЗАСНОВНИК: Леонід (Лев) Силенко.

ДАТА ЗАСНУВАННЯ: 60 роки ХХ століття.

ОФІЦІЙНІ ПУБЛІКАЦІЇ: Мага Віра – твір Л. Силенка, інші публікації — Святе Вчення, Наука РУНВіри та Переоцінка Духовної Вартості.

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА: Складається з багатьох громад в Україні та українській діаспорі. Центр громад в Україні знаходиться у Вінниці.

СПЕЦІФІЧНІ ТЕРМІНИ: Свягос – (Священна Година Самопізнання), рунвіст – послідовник РУНВіри.

ІНШІ НАЗВИ: Силенкіанці.

ІСТОРІЯ
Церква заснована в Америці на початку 60 років ХХ століття Леонідом (Левом) Силенком, який про себе казав: «Осіянний Святим Духом, я почув голос Предків Рідних. Предки в ім’я спасіння нащадків покликали мене звістити РУНВіру в єдиного Господа з ім’ям Дажбог» (Святе Вчення, с.33). Згодом він додав: «Я Пророк Дажбожий, натхненний Дажбогом, несу Душі Народу мого Душевне Щастя, РУНВіру проповідуючи» (Мага Віра, с.1088).

Народився Лев Силенко в селі Богоявленське (Ратьківка). Був вихований під впливом свого діда, який вважав, «що українці не були найгіршими людьми в світі, був і в них рідний бог, Дажбогом називали». Через те і пише Силенко: «У дитинстві моєю першою молитвою були слова: «Дажбоже, мені душа каже — Ти мій Бог» (Наука РУНВіри, с.173).

Вперше Силенко почав проповідувати віру в Дажбога у 1942 році у Києві. В той час він починав випробовувати себе в якості поета, намагаючись складати вірші. Після промови вірша про Дажбога, його приятель письменник Аркадій Любченко сказав: «Вірш, як вірш, слабий. Але думка у вас свіжа, самобутня». З того часу Силенко почав говорити і іншим поетам, в колі яких він знаходився, що «українцям потрібна віра в Дажбога» (Наука РУНВіри, с.171-172).

За часів Великої Відчизняної Війни він виїхав до Німеччини, а пізніше перебував в Парижі, Канаді та Америці.

Перша громада вірних РУНВіри була зареєстрована у Чікаго (Іллінойс) 3 грудня 1966 р. Наступні кроки — реєстрації громад у Аллентауні (Пенсильванія) 1970 р., у Атлантик Сіті (Нью Джерсі) 1971 р., у Нью-Йорку (біля якого був побудований Соборний Храм-Святиня Матері України) і Монреалі (Квебек) 1973 р., у Гемільтоні (Онтаріо) 1975 р., у Торонто (Онтаріо) 1979 р. Статут Громади Вірних РУНВіри у Києві вперше був зареєстрований 17 вересня 1991 р. Нині в Україні існує близько 40 громад у Києві, Дніпропетровську, Полтаві, Донецьку, Львові, Одесі, Харкові, Житомирі та в інших містах країни. В 1992 році Рада у справах Релігії при Кабінеті Міністрів України зареєструвала Рідну Віру як Церкву на всю територію України. Громади РУНВіри існують також у Канаді, США, Австралії, Англії, Німеччині, Новій Зеландії та в інших країнах де є українська діаспора.

28-29 жовтня 2000 року у Вінниці відбувся з’їзд, який прийняв рішення про створення Всеукраїнського релігійного об’єднання (РУНВіри) — Собор Рідної Української Віри. Того ж року у Вінниці був зареєстрований її Духовний центр (http://www.vin.com.ua/people/religion/runvira/indexuk.htm).

ДОКТРИНИ
БОГ
Існує єдиний Бог — Дажбог і крім Дажбога немає бога. В розумінні Силенко «Бог безособовий, Бог — Вічна Всюдисуща світла Сила, без Якої не може існувати несвідоме і свідоме буття» (Мага Віра, с.1018). Також Дажбог — це «Свідомість Світу, Світло, Безмежність, Гравітація, Вічність, Рух, Дія, Енергія несвідомого і свідомого Буття» (Л. Силенко. Переоцінка Духовної Вартости, с.19).

РУНВіра проголошує себе як абсолютно монотеїстична релігія. Проповідується, що є лише один Бог і Він є той самий в усіх народів. Єдину різницю складає те, що кожен народ називає Його по-різному: «В Індусів — Брагма, в Жидів — Саваот, в Арабів — Аллах, в Українців — Дажбог» (Переоцінка Духовної Вартости, с.83).

Відносно цього існує також вчення, що кожен народ повинен мати свою рідну віру, своє рідне розуміння Бога (котре їм дає Бог), свій окремий шлях до Бога і в кожного народу – власний шлях. «Бог незмінний» каже він, «змінні є тільки поняття про Бога» (Мага Віра, с.1143).

Силенко стверджує, що віра в Дажбога призначена лише для українців, вона не втручається в життя інших народів і «не призначена на експорт» (Наука РУНВіри, с.43). «Рідна віра — рідна, а чужа віра — чужа, рідне розуміння Бога — рідне, а чуже розуміння Бога — чуже» (Мага Віра, с.1017). «Розумій і люби Господа по-рідному, не поклоняйся чужеземним поняттям Бога», — закликає Лев Силенко (Мага Віра, с.8).

Щодо створення Світу, вчитель Силенко вважає, що Світ не мав початку і не матиме кінця. Він не був ніким створений, тобто Автор і Творець в данному випадку відсутній. «Світ — це вічне самотворіння і в цьому затаєна вічна його молодість» (Мага Віра, с.1142). Цікаво зазначити, що за словами Силенка Світ був створений самим Світом; але міркуючи таким чином, ми потрапляємо в замкнуте коло, з якого навряд чи є вихід.

СВЯТЕ ПИСЬМО
1979 року (10.979 року Дажбожого) вийшов твір Леоніда Силенка «Мага Віра» (слово «Мага» походить з санскриту і має значення «велика», «могутня»). В Україні він вперше був надрукований видавництвом «Чорний ліс» у 1997 р. Ця праця вважається рунвістами своїм Святим Письмом, Великим Світлом Волі. Книга розрахована на широке коло читачів. Претендує бути українською Біблією та настільною книгою для кожного українця. У ній висвітлюються погляди Л. Силенка щодо віри, науки, філософії та історії. Проте вона наголошує: «Читаючи Мага Віру, бери з неї все, що миле душі твоїй. Немиле — обминай» (Мага Віра, с.1135). Важливими публікаціями є також «Святе Вчення» та «Наука РУНВіри».

ОДКРОВЕННЯ
Напочатку Л. Силенко був учнем В. Шаяна, основоположника Відродження Української Рідної Віри, прийняв від нього нове ім’я Орлигори та був посвячений у Лицарі створеного В. Шаяном «Ордену Бога Сонця». Але пізніше він заявив, що отримав нове одкровення про Бога і наче б то реформував старі уявлення, яких дотримувався В. Шаян. Силенко писав: «Осінила мене благодать Божа, і я з волі Божої звістив нове розуміння Бога» (Наука РУНВіри, с.246). Ця заява викликала «доктринальний» розкол у стані Відродження Української Рідної Віри, у результаті чого з’явилась Церква Вірних Рідної Української Віри (РУНВіра). РУНВіра проголошується як нова монотеїстична релігія, святе богоодкровення, звіщене Пророком Силенком, Посланником Господа Всеправедного, Милосердного і Єдиносущного. Послідовники Силенка називають його Реформатором та рідним Пророком, якого вони нарешті дочекалися.

Силенко стверджує, що саме людина є творцем віри, моралі та понять про Бога. Він вважає, що ті релігії які існують в світі, були створені людьми для їхніх духовних потреб. «Я не піднімаю на глум віру Батьків рідних... Я з Божого благословення по-новому осмислив її (реформував)» (Переоцінка Духовної Вартости, с.18). «Я творець — основоположник нових понять Віри — Рідної Української Національної Віри, і тому й кажуть люди: віра Силенкова» (Мага Віра, с.1141).

Стосовно юдео-християнського Богоодкровення всьому світу через Біблію, догмати РУНВіри проголошують, що Біблія призначеня тільки для еврейської нації, в ній немає нічого корисного для українського народу — це суто еврейський шлях. «Біблія — жидівський твір, створений жидами для жидівських духовних справ. І ніхто в світі нас не переконає, що в Біблії говориться про справи Українського Народу на користь Українського Народу» (Мага Віра, с.998).

ІНШІ ДОКТРИНИ
ДОЗВІЛ ВІЛЬНОГО РОЗЛУЧЕННЯ
Лев Силенко намагаючись бути експертом в справах сім’ї та подружнього життя дає настанови своїм прихильцям в плані дозволу вільного розлучення. Він пише: «Подружнє життя — об’єднання добровільне. Ті, які добровільно зійшлися, мають право добровільно розійтися» (Мага Віра, с.1128).

ВОРОГИ РУНВІРИ НЕ ПОВИННІ ЗНАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО НЕЇ
«У нас є мета — ми прагнемо знати про ворогів нашої Вітчизни все — скільки їх, хто є їхнім провідником, які в них методи борні, і що вони плянують робити, щоб нас на нашій землі поневолити» (Мага Віра, с.985). «На Священній Годині Самопізнання (так називаються зібрання церкви — прим. ЦАД) нам треба вивчати ті методи, які ворог вживає, щоб нас роз’єднувати і робити нас рабами» (Мага Віра, с.980). «Вороги наші не повинні знати, скільки нас є, і які в нас фонди, та які в нас методи оборони і які в нас плани» (Мага Віра, с.985). «Ми, рунвісти, повинні інтереси РУНВіри ставити на перше місце, а інтереси особисті — на друге» (Мага Віра, с.1015).

ВЧЕННЯ ПРО ГРІХ, ПОКАРАННЯ ТА СМЕРТЬ
Вкупі це вчення порівняно з точкою зору історичного християнства частково запозичене, частково перекручене, але більшою мірою протирічить йому.

«Гріх є там, де є торгівля совістю, любов’ю, волею, переконаннями… Пекло є в душі тієї людини, яка здійснює гріх» (Мага Віра, с. 1095). «Дажбог віруючих не карає. Той, хто забув про Дажбога, сам себе карає» (Мага Віра, с.1144).

«Українець, сповідуючий віру в Єдиносущного Господа Дажбога, навіки спочивши, відходить у Царство Духа Предків» (Наука РУНВіри, с.236).

ІСУС — ДОРОГА, ПРАВДА І ЖИТТЯ ЛИШЕ ДЛЯ ТИХ, ХТО ВІРИТЬ У ЦЕ
«Для 72 відсотків Людства, які не є Християнами, Ісус не є дорога, правда і життя. У Мусульман, Жидів, Японців… є своя дорога, своя правда і свої розуміння Бога, і вони люблені Богом» (Переоцінка Духовної Вартости, с.86).

БІБЛІЙСЬКА ВІДПОВІДЬ
Церква РУНВіри бажаючи бути божественним провідником українського народу в справах релігії та віровчення по своїй суті являється тим, що закриває йому шлях до взаємин з Господом і примирення з Ним через Ісуса Христа.

БОГ
У розумінні Силенка, Бог постає наче та людина на маскараді, змінюючи маски. Для одного народу Він — один, для другого — інший. Для одного народу Він дає один шлях, іншей же кличе йти іншою дорогою. В цьому твердженні лідер цієї Церкви протирічить не тільки логіці здорового глузду, але й самому собі. Якщо Бог Один і незмінний, а змінні лише поняття про Нього, то немає суттевої різниці яким чином Йому служити, вірити та поклонятися. На противагу цьому Біблія твердо і незмінно проголошує одну істину: «Один Господь, одна віра, одне хрищення» (Єф. 4:5) і поняття про Нього не можуть бути змінними в залежності від нації та країни.

Бог Біблії — це не є абстракція, як Свідомість Світу чи фізичні явища (як Рух, Дія, Енергія). Бог відкриває людині свою сутність через численні Свої Імена: Саваот (Господь сил), Егова Рафа (Господь цілитель), Авва (Батько) і т. д. Писання відкриває нам Бога не як безособового Бога, а як Бога живого, що може чути, бачити, співчувати, любити, нагороджувати, судити та відповідати на прохання, Бога, Який створив небо та землю (1 Ів. 4:8; Вих. 34:6; Буття 1:1; Єрем. 32:17).

ДОЗВІЛ ВІЛЬНОГО РОЗЛУЧЕННЯ
Шлюб — це особливі стосунки між чоловіком та жінкою, які довірили себе один одному, та склали завіт на все життя (Бут. 2:24; Мал. 2:14; Мтф. 19:4-6). На питання фарисеїв: «Коли розлучення дозволено?», Ісус відповідає, що розлучення було недозволеним завжди (Мтф. 19:3-6). Але через жестокосердя чоловіків, Мойсеєм цей дозвіл було дано, щоб захистити розлучену жінку (Повтор. 24:1-4). Інший випадок, коли один з партнерів у шлюбі вчинив перелюб. У цій ситуації, подружня невірність руйнує завіт, складений подружжям, і, таким чином, дозволяє формально зупинити стосунки, які вже розірвані (Мтф. 5:31-32).

БІБЛІЯ — ЛИШЕ ДЛЯ ЕВРЕЇВ
Ніде в Біблії не говориться, що Біблія призначена лише для євреїв, але в усьому Писанні ми бачимо, що Бог був зацікавлений у тому, щоб євреї ділилися своєю вірою і Словом Божим з іншими народами. Історія пророка Йони в Старому Заповіті та «язичницького» апостола Павла в Новому, є незаперечними свідченнями того. Перед самим вознесінням Сам Господь сказав учням: «Ідіть по цілому світові, та кожному створінню Євангелію проповідуйте!» (Мрк. 16:15), а також (Мтф. 28:19) «Тож ідіть, і навчіть всі народи, христячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все те, що Я вам заповів. І ото, Я перебуватиму з вами повсякденно аж до кінця віку!» В своєму спасінні та об’явленні людям Бог ніколи і ніде не ставив обмежень, але Він бажає щоб Його Слово було проповідуване від Ерусалиму, Самарії та аж до краю землі.

ІСУС — ДОРОГА, ПРАВДА І ЖИТТЯ ЛИШЕ ДЛЯ ТИХ, ХТО ВІРИТЬ У ЦЕ
Так, цілком справедливе твердження. Ісус — дорога, правда і життя лише для тих, хто вірить у це, але необхідно додати, що єдина і справжня дорога до Бога — лише Ісус. Також необхідно сказати, що не наша віра робить Ісуса дорогою, правдою та життям, а Він Самий і є ними. В місці, яке цитується Леонідом Силенком потрібно читати далі: « До Отця не приходить ніхто, якщо не через Мене» (Ів. 14:6). В іншому місці Писання сказано, що якщо людина відрікається від Христа, тобто не йде тією дорогою, що зветься Ісус, то вона відрікається і від Бога. «Кожен, хто відрікається Сина, не має Отця; хто визнає Сина, той має Отця» (І Ів. 2:23). Постають два запитання: «В якому напрямку рухаються 72 відстотки Людства, що не є Християнами і як вони можуть прийти до Бога, коли вони зрікаються Його?».

ВИСНОВОК
Біблія закликає нас випробовувати духів, чи від Бога вони — «не кожному духові вірте, але випробовуйте духів, чи від Бога вони, бо неправдивих пророків багато з’явилося в світ» (1 Ів. 4:1), та не захоплюватися вченнями людськими — «стережіться, щоб ніхто вас не звів філософією та марною оманою за переданням людським, за стихіями світу, а не за Христом» (Кол. 2:8). Після аналізування вчення цієї релігійної групи з християнської точки зору, стає абсолютно очевидним, що вона не має ніяких підстав називатися правдивою, але, навпаки, є сліпим провідником у релігійних питаннях.

Через свої вчення Л.Силенко намагаючись зібрати український народ навколо однієї «рідної», релігійної ідеї, натомість повертає нас хоча і в «косметично» реформоване, але язичницьке минуле. У минуле, де людина молилася до бога, що її не бачив і не чув, і нічим допомогти не міг. Ця релігія, по своїй суті будучи людською філософією, робить людину безнадійною в цьому житті і позбавляє її надії на життя вічне з Господом Ісусом Христом, Котрий це життя і дає.


http://apologetika.org.ua/ukr/index.php3?razd=1&id1=25&id2=268

Просмотров: 872 | Добавил: 1976 | Рейтинг: 0.0/0