close

15:57
Шляхами Іуди
Всі суїциди поділяються на три групи: дійсний, прихований та демонстративний.

Дійсний суїцид ніколи не буває спонтанним - хоч іноді і виглядає досить несподіваним. Такому суїциду завжди передують пригнічений настрій, депресивний стан, або просто думки про відхід з життя. Причому оточуючі, навіть найближчі люди, нерідко такого стану людини не помічають (особливо якщо відверто не хочуть цього). І своєрідний тест на готовність до дійсного суїциду - роздуми людини про сенс життя. Тому в свого роду "групу ризику" складають підлітки і люди похилого віку. Далеко не всі підліткові самогубства походять від нещасної любові. Просто "хлопець, що обдумує життя" (або, відповідно, дівчина) не знайшов для себе відповіді, яке його призначення в цьому світі (а через підлітковий максималізм прийняти відповідь "жити для того, щоб жити" йому ще дуже важко). Та і основний відсоток самогубств «через кохання» відбувається не тому, що підліткові закортіло почати інтимне життя або у нього бушують гормони. Просто найчастіше дитяча закоханість – ні що інше, як віддзеркалення потреби бути необхідним хоч комусь: якщо вже не батькам, то Йому або Їй. І коли взаємності не виникає, нерідко приходить відчуття, що У всьому світі ТИ НІКОМУ НЕ ПОТРІБЕН. Старики ж йдуть з життя, якщо раптом розуміють, що все своє життя вони прожили марно. Так, якщо літня людина упевнена, що зробила на своєму шляху хоч щось значуще (хоч би для себе самого), тоді він починає любити життя. А ось ті, хто переконується, що все їхнє існування пройшло даремно, можуть піти на суїцид і в похилому віці.

Так, врешті-решт, втрата сенсу життя може виглядати як завгодно - все залежить від того, хто в чому бачить цей сенс. Безгрішшя може штовхнути на фатальний крок того, для кого все життя зводиться до багатства; нещасне кохання може стати причиною суїциду в тому випадку, якщо закоханий не бачить майбутнього без коханої людини; а жінка, переконана, що її призначення - тільки в материнстві, може накласти на себе руки через виявлене безпліддя. Хоча, звичайно, в будь-якому з подібних випадків можна знайти інший, конструктивніший вихід.

Але основна частина суїцидів - це ні що інше, як спроба вести діалог: тільки, зрозуміло, ось таким своєрідним і абсолютно непридатним для цього методом. Більшість самовбивць, як правило, хотіли зовсім не померти - а тільки достукатися до когось, звернути увагу на свої проблеми, покликати на допомогу. Це явище психіатри часто називають демонстративним суїцидом.

Дуже часто доводиться стикатися з батьківськими скаргами на «некерованість» дітей і підлітків: мовляв, на уроках пустує, розбив скло, нагрубив вчительці, побив товариша. Просять перевірити, чи все у дитини в порядку з психікою. Починають (це, звичайно, «найрозумніші») давати йому заспокійливі препарати. А насправді все набагато простіше: навіть двох-трирічний малюк, коли йому необхідна батьківська увага, може розбити чашку або напісяти в штани. І тоді дорослі хай нашльопають, хай облають – та зате і побачать, що у них є дитина! І як це ні цинічно і ні страшно, інший раз дитячі і підліткові суїциди відбуваються з тієї ж причини: дитина йде з життя з думкою: мовляв, нарешті ви звернете увагу на те, що я є. Точніше, був…

Звичайно, демонстративний суїцид іноді виявляється і як спосіб своєрідного шантажу (частіше з боку саме слабких людей, у яких просто немає інших способів дії). Мовляв, "зроби те-то і те-то, або я застрелюся, повішуся, кинуся під потяг...» І бич демонстративних самовбивць — випадковість: випадково вистрілила рушниця, випадково затягнулася петля, випадково виявився слизьким перон... А вони-то хотіли тільки налякати! Можна, звичайно, добитися свого іншими способами. Але біда практично всіх суїцидентів в тому, що вони точно також глухі до тих, хто їх оточують, як оточуючі до них. Тому-то найчастіше і не виходить конструктивного діалогу.

Прихований суїцид - доля тих, хто розуміє, що самогубство - не самий гідний шлях рішення проблеми, але проте іншого шляху, знову ж таки, знайти не може. Такі люди вибирають не відкритий відхід з життя "за власним бажанням", а так зване "суїцидально обумовлена поведінка". Це і ризикована їзда на автомобілі, і заняття екстремальними видами спорту або небезпечним бізнесом, і добровільні поїздки в гарячі точки, і навіть алкогольна або наркотична залежність. Навіть діти, які катаються на даху ліфта, можуть робити це з тієї ж самої причини. І скільки завгодно можна твердити людині про те, що все це небезпечно для життя: як правило, саме цієї небезпеки і жадають приховані суїциденти.

http://www.life.ammu.org.ua/008
Просмотров: 710 | Добавил: 1976 | Рейтинг: 0.0/0